window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-112738281-1');
Çin'den Haberler

Çince Yeterlilik Sınavı, Namıdiğer HSK Nedir ?

HSK Nedir ?

Hanyu Shuiping Kaoshi (汉语水平考试) yani Çince seviye sınavı 1984 yılında Çindeki etnik azınlıklar ve anadili Çince olupta başka ülke vatandaşı olan çinlilerin, dildeki yeterliliklerini ölçmek için hazırlanmış, 1990-2 yıllarında Pekin Dil ve Kültür üniversitesi tarafından geliştirilerek, o tarihten sonra Çin üniversitelerine kabulün bir parçası olarak kullanılmaya başlamıştır.

HSK3’e sahip olduğunuzda Çin üniversitelerinden burs alabilirsiniz.

HSK, Pekin olimpiyatları ile beraber bir strateji haline dönüşerek, Konfüçyüs Enstitüsü ile yurtdışında da verilmeye başlanmış, aynı zamanda enstitü aracılığıyla da Çin’de ki üniversiteler için burslar verilmeye başlanmıştır.

HSK Kaç Bölümden Oluşur ?

Toplamda 6 seviyeden oluşan bu sınavı, temel(HSK1-2) ,orta(HSK3-4) ve gelişmiş(HSK5-6) olarak gruplayabiliriz.Temel seviyede sınavlar, dinlediğini anlama ve okuduğunu anlama olmak üzere 2’ye ayrılır. Orta seviyeden sonra ise bu sınavlara ek olarak çince karakterlerle kullandığımı bir yazı bölümü eklenir.

Bu sınavda yeterlilik genelde ezberlediğiniz karakter sayısı ile ölçülür. Örneğin, HSK1 seviyesini geçmek ortalama 150 karakter bildiğiniz anlamına gelir, keza HSK6 seviyesini geçtiğinizde ise bu sizin en az 5000 karakterde ustalaştığınızı gösterir. Seviye ilerledikçe ise sınavın zorluğu artmaktadır. Örneğin HSK1-2’de karakterlerle birlikte verilen pinyin ya da diğer bir deyişle latin harfleriyle yazılışları, HSK3’den sonra verilmemeye başlanır.

HSK1 – 150
HSK2 – 300
HSK3 – 600
HSK4 – 1200
HSK5 – 2500
HSK6 – 6000 karakterden oluşur.

HSK Sertifikası Ne İşimize Yarar ve Nerden Alınır ?

HSK sertifikasının birçok avantajı bulunmakta, özellikle Çin’de iş başvurusu yapacaksanız veyahut üniversitede eğitim alacaksanız,ve HSK sertifikanız varsa sizi bir ileri adıma taşıyacaktır.

Şuan Türkiye’de HSK sınavı yapan 3 üniversite bulunmakta, Okan Üniversitesi, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesidir.

Etiketler
Dahasını göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock ile yakalandınız :)

Lütfen bizi desteklemek adına Adblock'u kapatınız.