window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-112738281-1');
Çince Şarkılar, Şiirler ve Sanat

Çin Kaligrafisi ”Shufa” nedir ?

书法 ”shū fǎ” Nedir ?

Kaligrafi, yazıda işlevden çok estetiğe önem verilmesiyle ortaya çıkan bir sanattır.Kökeni Yunancadaki kallos” (güzel) ve “graphos” (yazı) kelimelerinin birleşmesiyle oluşur. Çin kaligrafisi, Moğolca kaligrafi ve Arap hatları dünyanın en ünlüleri arasındadır.

Çin kaligrafisi, beş bin yıllık tarihin, Çin geleneksel kültür sanatının, ulusal bir sembolüdür.Kendine has yazı fırçası ile yazılan, büyük bir çekicilik ve estetik atalet sunan Çin kaligrafisini, popülerliği ve yaygınlığı ile Çin’in dördüncü dini olarak da kabul edilebiliriz.

Geçmişten günümüze bilinen en ünlü hattatlara Wang Xizhi ve Yan Zhenqing’i örnek gösterebiliriz.

Yan Zhenqing
Yan Zhenqing
Wang Xizhi
Wang Xizhi

Uzun bir geçmişe sahip olan Çin kaligrafisi, ahengi, çizgileri ve yapısı ile Çince’nin en üst formudur.Zaten geçmişte sanat ihtiyacı ile ortaya çıkmış, ustaların düşünce ve duygularını aktarmada aracı olmuştur.Tıpkı soyut batı resimlerde ki gibi.

İyi bir ShuFa, dört aletin kombinasyonu olan fırça, mürekkep taşı, mürekkep sopası (mürekkepin kömür formu), kağıt ile ortaya çıkar. İyi bir fırça ise at yelesi, keçi sakalı ve yahut tavşan kürkünden yapılmalıdır.

https://youtube.com/watch?v=LBpu5QdQ_yc%22+frameborder%3D%220%22+allow%3D%22autoplay%3B+encrypted-media%22+allowfullscreen%3E%3C

Etiketler
Dahasını göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock ile yakalandınız :)

Lütfen bizi desteklemek adına Adblock'u kapatınız.