window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-112738281-1');
Çin Edebiyatı

Askeri Strateji Uzmanı Zhuge Liang’ın öyküsü

Story Highlights

  • Zhuge Liang Sözleri
  • Hazırlıklı zihinden daha büyük bir silah yoktur.
  • Akıllılar dövüşmeden kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.

Taoist bir bilim adamı olan Büyük Liang, Wo Long ya da Uyuyan Ejderha olarak da bilinirdi. Genç yaşlarında, Zhuge Liang, küçük kardeşi Zhuge Jin’le birlikte doğdukları evden kaçtıktan sonra bir beyin yanında yaşamaya başladılar.

Liu Bei’nin hizmetinden ayrıldıktan sonra, mülhün Xu Shu Liu Bei’ye Zhuge Kongming’i önerdi. Xuande Xin Ye’de konuşlandırıldığı zaman, Zhuji Liang’ı ana danışmanlığına davet etmek için üç ziyaret yaptı (1). Liu Bei’nin samimiyeti, erdemi ve ahlakı doğrultusunda hareket eden Kongming, daha sonra Liu Bei’ye hizmet etmeyi kabul etti.

Liu Bei Cao Cao tarafından takip edildiğinde Zhuge Kongming, Cao Cao’ya karşı durmak için bir plan geliştirdi. Şahsen Wu’ya gitti ve Lu Su’nun arabuluculuğuyla Sun Quan ile kurdu ve ittifak kurdu ve onlarla birlikte Cao Cao’ya karşı savaş verdi (2).

Bu dönemde, Zhuge Liang, Liu Bei’ye, mümkün olduğunca güneydeki bölgede çok sayıda toprak fethetmesini önerdi (3). Bu yolla Liu Bei, daha fazla kampanya hazırlayabileceği bir barınak sağladı.

Rebuilt Tranquility’in on dokuzuncu yılında (AD 214) Zhuge Kongming, Kuvvetlerin Ustası (Komutan) olarak göreve başladı ve Liu Xuande’ye, Başkenti Cheng Du ile birlikte Yi Zhou’yu seçme konusunda yardım etti. Liu Bei yokluğunda, Zhuge Liang her zaman mutlak otorite pozisyonunu üstlenecek ve kişisel olarak Liu Bei’nin ordusuna ve generallerine komuta edecektir (4).

Rebuilt Tranquillity’nin yirmi dördüncü yılı olan AD 219’da, Zhuge Liang, ustası Liu Xuande’yi bu stratejik şehir savaşındaki Cao Cao’yu yenerek, Hanzhong Kralı’nın pozisyonunu üstlenmeye ikna etti. Ve iki yıl sonra AD 221’de Kongming, hastalık iddia etti ve Shu İmparatoru’nun Liu Bei’ye pozisyonunu önerdi.

Liu Xuande’nin kademeli yükselişiyle, Zhuge Liang Başbakan’ın yanı sıra Başkomutanı’na terfi etti. Zhang Fei’ye suikast yapıldıktan sonra Kongming, Başkent Böl Komutanı görevini de üstlendi.

MS 223 yılında, Liu Bei’nin oğlu Liu Shan tahta geçtiğinde, Zhuge Liang Başbakan olarak konumunu korudu ve ek olarak Yi Zhou’nun koruyucusu ve Wuxiang’ın Efendisi oldu.

Yeni imparatorluk bünyesinde Shu Başbakanı olarak Zhuge Kongming tüm hükümet meselelerini ele aldı. 225-230 yılları arasında Zhuge Liang, Shu ordularını Yi Zhou’nun güneyindeki Nanman kabilesini yumuşatmaya yönlendirdi. Bu zengin yeni arazi, Shu’nun daha sonraki kampanyalarına hayat çizgisi halini aldı.

Kuzeyi Pacifies Büyük Başkomutan olarak, Zhuge Kongming kuzeye yürüdü ve Wei’ye karşı beş uzun kampanya başlattı. Bununla birlikte, gıda tedarikleriyle ilgili sorunlar ve İmparatorluk sarayındaki Zhuge Liang’a yönelik komplolar nedeniyle, kampanyalardan hiçbiri başarılı değildi. Wei Başbakanı Sima Yi, Kongming’e karşı güçlü bir savunma organize ederek Shu’daki bozuk saray durumundan tam olarak yararlandı (5.

MS 234 yılında Zhuge Liang, Wu Zhang’da vefat etti. Kariyerinin başlangıcından sonuna kadar Zhuge Kongming, siyaset, strateji ve astronomi alanında usta olduğunu kanıtladı. Dingjun Dağı’na gömüldü ve ölümünden sonra Sadık ve Savaş Yiyen olarak isimlendirildi.

Etiketler
Dahasını göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock ile yakalandınız :)

Lütfen bizi desteklemek adına Adblock'u kapatınız.